5 Vitaminat thelbësore për të cilat trupi juaj ka nevojë/ Mund ti gjesh ONLINE

5 Vitaminat thelbësore për të cilat trupi juaj ka nevojë/ Mund ti gjesh ONLINE


//

Vitaminat janë komponime organike për të cilat trupi juaj  ka nevojë për të kryer të gjitha funksionet e tij thelbësore – si rritja e indeve, rregullimi i metabolizmit dhe mbajtja e një sistemi të shëndetshëm imunitar.

Kohët e fundit sidmos gjatë pandemisë fjala “vitamina” u bë një nga më të kerkuara në rrjet për të plotësuar nevojat e trupit per shkak edhe te situates pandemike qe perfshiu te jithe boten. Shumica e njerëzve i blinin në farmaci gjatë orarit të heqjes së kufizimeve ndërkohë edhe online u kerkua si një nga produktet e nevojës. Edhe sot vijojnë të shiten online një pjesë e madhe e tyre .

Vitaminat janë më të mirat kur vijnë nga ushqimi, kundrejt një suplementi dietik, kështu që duke ngrënë ushqime të vërteta dhe të papërpunuara në dietën tuaj, ju merrni më të mirën nga këto vitamina. Bëjeni një ritual marrjen e vitaminave në ushqim por edhe si suplement më vete.

Më poshtë do të rendisim 5 vitaminat elsenciale që trupi në cdo kohë i ka të nevojshme dhe qe mund ti gjeni online.

  • Magnezi – Ky mineral luan një rol të rëndësishëm në kontraktimet e muskujve. Është gjithashtu një relaksues natyral i muskujve dhe mund të ndihmojë muskujt e lëmuar, duke përfshirë edhe zorrët tuaja. Ndihmon gjithashtu një vitaminë tjetër thelbësore, kalciumin, të përthithet. Mund të gjendet në burime natyrore si spinaqi dhe zarzavate të tjera me gjethe, bajame dhe fasule. Por e gjeni edhe online ketu
  • Kalciumi – Ky mineral është shumë thelbësor për shëndetin e kockave dhe dhëmbëve. Disa burime natyrore për këtë mineral janë qumështi i qumështit dhe qumështi i pasuruar me bazë bimore, duke përfshirë qumështin e bajames .
  • Vitamina C – Kjo vitaminë e tretshme në ujë luan rol të rëndësishëm në funksionin e sistemit imunitar. Është gjithashtu një antioksidant, që do të thotë se ndihmon në neutralizimin e radikaleve të lira që besohet se shkaktojnë plakjen e qelizave. Lëngu i portokallit, qershitë, specat e kuq, lakra jeshile janë disa shembuj të ushqimeve ku gjendet kjo vitaminë popullore.
Beautiful girl showing two halves of lemon
  • Vitamina D – Kjo vitaminë është e rëndësishme për shëndetin e kockave dhe zorrës së trashë. Trupi juaj e gjeneron atë kur lëkura juaj është e ekspozuar ndaj dritës së diellit. Në botën e sotme të teknologjisë së lartë, shumë njerëz kalojnë kohë larg diellit dhe kështu plotësojnë vitaminën D3 për të siguruar nivele të shëndetshme. Ushqimet që e përmbajnë atë përfshijnë brokolin, të verdhat e vezëve, drithërat dhe peshkun e yndyrshëm.
  • OK! MEMORY – Suplementi ushqimor qe siguron shendetin e trurit tuaj.Ndihmon ne ruajtjen e memorjes.Perdoret nga moshat e reja dhe te moshuara.Parandalon lodhjen gjate punes.Me vitamina per sistemin nervor

Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur organizmin. Dy vitet e fundit ka qenë veçanërisht e rëndësishme të keni një sistem imunitar sa më të shëndetshëm e të fortë për të përballuar viruset e bakteret.

Laptopi ideal për tu blerë
Dhurata perfekte per 1 Qershorin/ Ja cfare duhet te dini

+ There are no comments

Add yours