15 Skulpturat më të famshme në Botë

15 Skulpturat më të famshme në Botë


//

Pothuajse në cdo qytet të botës ne kemi parë skulptura të vendosura në rrugë apo në sheshe. Disa prej tyre janë të thjeshta dhe nuk na bëjnë shumë përshtypje, ndërsa disa të tjera të mahnisin me veçantinë dhe imagjinatën me të cilën janë krijuar.
BoredPanda ka renditur 15 nga skulpturat më të bukura të të gjithë botës. Disa prej tyre janë të vjetra, disa të reja, por të gjitha janë krijuar me një frymëzim dhe fantazi të jashtëzakonshme.
Më poshtë renditja e tyre:

1-“Statuja e Zgjerimit” , New York, Usa

Krijuar nga bronzi, energji elektrike dhe materiale të përziera. E lartë është 76 metra lartësi, e gjerë 35 metra.

2- “Skulptura Dramatike” ,me lule radhiqe. Mbreteria e Bashkuar. 

Robin Wight, një skulptor i bazuar në Mbretërinë e Bashkuar që punon kryesisht me tela çeliku inox, ka zotëruar krijimin e skulpturave të zanave të këndshme dhe dinamike që duken sikur  kërcejnë ose luftojnë kundër erës.

3- “Colossus”, Florence, Italy

Rreth 35 metra i gjatë, është ndoshta tipari më spektakolar i kopshteve të Villa Medici në Pratolino, tani pjesë e Villa Demidoff. Ndodhet rreth 7 milje në veri të Firences, Itali. Një personifikim i vargmaleve të Apeninës. Satalktitet formojnë mjekrën e gjatë.

4- “Fëmijët e brendshëm” të bllokuar brenda trupave të të rriturve. Nga Alexandër Milov
Titulluar ‘LOVE’, skulptura përmban dy silueta të të rriturve me tela me pamje të kundërta. Sipas Milov, ata përfaqësojnë një konflikt midis një burri dhe një gruaje.

5- “Forca e Natyrës”, Tajlandë, SHBA Jugore

Nga Lorenzo Quinn. Pas dëshmisë për shkatërrimin e sjellë nga uraganet në Tajlandë, në SHBA-në Jugore dhe në mbarë botën, skulptori italian Lorenzo Quinn filloi krijimin e një serie skulpturash të titulluar ‘Forca e Natyrës’. Bërë nga bronzi, çelik inox dhe alumin, skulpturat, plot jetë dhe energji, përshkruajnë natyrën e nënës duke mbajtur planetin Tokë.  Imazhi  ka për qëllim të na kujtojë fuqinë e natyrës dhe atë që Quinn e përshkruan si “ndjenjën e rreme të sigurisë” ndaj saj.

6 –“Kuajt e Egër”  Las Colinas, Texas, Usa

Eshtë një skulpturë prej bronzi e nëntë kuajve të egër që kalërojnë nëpër një lumë.

7- “Fantazma e zezë “, Klaipeda, Lithuania
Klaipeda është qyteti më i vjetër në Lituani. E vendosur në pjesën perëndimore të vendit, ai tërheq shumë vizitorë çdo vit me rrugët e saj me kalldrëm në Qytetin e Vjetër. Fantazma  e Zezë – Statuja e bronzit, e lartë prej 2.4 metrash ndodhet pranë hotelit “Vjetër Mill” në bregun e djathtë të lumit Dane, vetëm në anën tjetër të terminalit të vjetër të portit.

8- “Dora e Kujdesit”, Glarus, Zvicër

Një tjetër skulpturë që përcjell mesazhe dhe e realizuar në mënyrë të përsosur. Një dorë që mban rrënjët e një peme si një sinifikim i rëndësisë dhe kujdesit që duhet të tregojmë për pemët dhe bimësinë si shumë të rëndësishme në jetën e njeriut.

9-“Të dalësh nga vetja” nga Zenos Frudakis e vendosur në Philadelphia, Pennsylvania, USA .

Një skulpturë që gjithkush mund ta perceptojë e të marë ,mesazhe  varësi të këndvështrimit të saj.

10-“Mihai Eminescu”, Onesti, Romania

Në një rrugë të Rumanisë ëhstë një tjetër skulpturë e veçantë dhe e punuar në detaje perfekte. Ato janë dy pemë me degët e të cilëve janë krijuar tipare e portretit.

 

11- “Njeriu i shiut” nga Jean-Michel Folon e vendosur ne Itali.

12 -“Zvogëlohet dhe Ngjitet” nga David Mçracken e vendosur ne Bondi të Australisë.

Kjo skulpturë të jep ndjesinë e një opsioni optik ku sa më larg të shkosh shkallët bëhen edhe më të vogla, gati gati sa një gjemb.

13-“Shfaq” Ervin Loránth Hervé ,Budapest

E ka quajtur skulpturën e tij Ervin Loránth Hervé të vendosur në Budapest, Hungari.

14-“Peripecitë” nga Jason Decaires Taylor në Indi është skulptura e renditur në vendin e 14.

15-“Pikës së shiut” e punuar nga Nazar Bilyk në Ukraine.

10 gjëra të pabesueshme që mund të ndodhin, nëse Toka ndalon së rrotulluari
Sukseset më të mëdha të shkencës për vitin 2016

+ There are no comments

Add yours