Zaha Hadid, arkitektja që ka mahnitur botën me mrekullitë e saj

Zaha Hadid, arkitektja që ka mahnitur botën me mrekullitë e saj


//

Arkitektja e famshme britanike me origjinë irakiane, Zaha Hadid, fituese e çmimit Pritzker 2004, vdiq  nga një infarkt zemre në një spital në Miami në SHBA. Për shumë njerëz emri i saj është i padëgjuar, dhe ndoshta mund të ngatërrohet me modelet Hadid. Por Zaha Hadid ka një tjetër profesion, arkitekturën, dhe është më e mira. Në vitin 2004 ajo u bë e para femër që fitoi “Pritzker Architecture Prize”, thënë thjesht, Nobelin e arkitekturës. Me idetë e saj ajo ka mahnitur botën duke sjellë disa ndërtesa unike. Disa prej veprave të saj kanë hyrë tashmë në funksion ndërsa disa të tjera janë në ndërtim e sipër. Stili i saj unik është vlerësuar shumë, dhe jo më kot është më e paguara në këtë profesion. Në galerinë e fotove iu sjellim disa prej punëve më të mira të saj.

388 576

481 779 868 967 1057 1183 1184 1242 1331 1425 15222101

682 1616

Këtë mrekulli në Paris nuk mund ta lini pa vizituar!
Një ishull privat për… 322 euro!

+ There are no comments

Add yours