Si të bëjmë akullore të freskët vetë në kushte shtëpie/ RECETA

Si të bëjmë akullore të freskët vetë në kushte shtëpie/ RECETA


//

Ndërkohë që temperaturat e larta më në fund kanë ardhur, dëshira për të ngrënë ushqime të freskëta dhe kryesisht akullore shtohet. E ku ka më mirë që tani që kemi merak të hamë jashtë ta bëjmë akulloren vete në shtepi.

Përfitimet shëndetësore të akullores së bërë në shtëpi janë të shumta, nëse konsumohen në mënyrë të moderuar. Bërja e akullores në shtëpi rrit përfitimet shëndetësore të akullores në mënyrë drastike duke ruajtur vlerat thelbësore të qumështit.

Akullorja konsiderohet jo e shëndetshme vetëm për shkak të sheqerit të lartë qe ka. Ndërkohë nëse e bëjmë në shtëpi dhe duke bërë akulloren tonë, ne mund të kontrollojmë llojin dhe sasinë e sheqerit të shtuar. Ka shumë zëvendësues të sheqerit të shkëlqyeshëm, siç janë mjalti, frutat ose tabletat pa sheqer. Duke plotësuar sheqerin me mjaltë, ndihmon në uljen e kalorive dhe karbohidrateve të marra.

Eshte thenë qw bwrja e akullores kwrkon pak mundim dhe pak përbërës por nwse zgjedh atw qw tw lehtwson punwn kjo nuk wshtw mw e vwshtire

Italia mbahet per akulloret e saj qe të mrekullojne me shijen e saj freskuese.

Mund ta kombinoni me fruta të ndryshme sipas dëshirës e ta konsumoni në çdo kohë të ditës, ajo do t’ju freskojë dhe ëmbëlsojë menjëherë mendjen edhe shpirtin jo vetëm ju por edhe më të dashurve tuaj.

Kjo është një ndër paisjet me të mira italiane nga Ariete për të bërë akullore. Beni deri ne 1 kg akullore duke e vendosur direkt ne frigorifer pa pa qene e nevojshme per ftohje paraprake. 

Nderkohe modeli tjeter eshte Ariete 0631.Ariete Twin Ice Cream Maker, me 2 gota frigoriferike.Mund te pergatisni dy shije të ndryshme akullore ne te njejten kohe.Koha per pergatitje 20-23min

RECETA

Per akullore me makinerine Ariete ju duhen:

  • 400 ml Qumesht
  • 400 ml Pana
  • 200 gr sheqer
 

Shikoni videon per te pare si funksionon paisja.

RECETA per akullore pa makineri

Koha e pergatitjes 10 minuta:

2 gota uji me pana te fresket

30 ml qumesht te kondensuar (panda)

Gjysem luge çaji vanilje

1 gote sheqer

Kombino te gjithe ingridientet ne mikser duke i rrahur fort derisa te kemi nje mase kompakte. Mund te shtoni kakao sipas deshires futeni ne frigorifer derisa te ftohet por jo te ngrije. Perziejeni serish me luge dhe futeni ne ngrirje per 6 ore.

Disa nga faktet e panjohura të Akullores:

  • Kalciumi në akullore ndihmon në uljen e rreziqeve të sëmundjeve të tilla si presioni i lartë i gjakut, kanceri i zorrës së trashë dhe gurët në veshka.
  • Kalciumi gjithashtu ndihmon në uljen e fryrjes, zgjidhjen e ndryshimeve të humorit dhe probleme të tjera që përfshijnë sindromën para menstruacioneve.Kalciumi gjithashtu ndihmon në uljen e fryrjes, zgjidhjen e ndryshimeve të humorit dhe probleme të tjera që përfshijnë sindromën para menstruacioneve.

Ja si të skanoni 10 herë më shpejt se zakonisht/Brother ADS-2400N
Depilatorët më të mirë për një lëkurë të bukur dhe të lëmuar gjatë verës!

+ There are no comments

Add yours