Lule, çokollata dhe letra ?! Këtë Shën Valentin uroni dhe festoni ndryshe.

Lule, çokollata dhe letra ?! Këtë Shën Valentin uroni dhe festoni ndryshe.


//

Lulet kanë qenë tradicionalisht mënyra më e mirë për të shprehur ndjenjat për personin e zemrës. Çokollatat, darkat romantike dhe udhëtimet sigurisht që mbeten zgjedhjet më të mira për të festuar ditën e dashurisë. 3 dhuratat më të zgjedhura për ditën e Shën Valentinit janë lulet, letrat dhe çokollatat.

Por a janë një traditë e vjetër dhe pse pikërisht janë ato që zgjidhen?

Lexoni gjithashtu më poshtë edhe si sugjeron www.idedhuratash.al për t’i dhuruar ato.

LULET

Tradita e dhurimit të luleve ka filluar që në shek. 17 , kur trëndafilat prezantonin dashurinë në të gjitha format, dhe ishin zgjedhja e parë që bëhej. Sepse trëndafili  mendohet të ketë qenë lulja e preferuar e Venusit, perëndisë së Dashurisë , si simboli që tregon ndjenjat e forta.

Madje Festa e Shën Valentinit është një nga festat që sjell më shumë fitime për dyqanet e luleve. Njërëzit që blejnë lule në këtë ditë janë përafërisht 73% meshkuj dhe 27% femra

Ide Dhuratash sugjeron trandafilin e përjetshëm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradita e kartolinave

Nga shek, 19 vazhdon të jetë një nga mënyrat më të perdorura për të shprehur ndjenjat. Çdo Shën Valentin, në Verona të Italisë, në ballkonin e Zhulietës dërgohen një mijë letra dashurie. 220 mijë propozime për martesë bëhen zakonisht çdo Shën Valentin.

Ide Dhuratash sugjeron: 

Letra dashurie? Sigurisht që po , por këtë vit mund t’i bëni dedikimet në këtë mënyrë.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Një rrëfim për dashurinë…” Dhurata romantike për Shën Valentin

Thonë se dashuria është romani i zemrës. Ashtu si dhe shumë romane dhe libra janë shkruar për të hedhur në letër historitë e mëdha të dashurisë. Ka pafund libra dedikuar dashurisë dhe historive si ajo e Romeo dhe Zhuljetës, historia Ana Kareninës, apo edhe si dashuria e Kuazimodos për Esmeraldën…

0 comments

Dhe sigurisht që çokollatat nuk mund të mungojnë

Një mënyrë për të dhënë embëlsi , si edhe e njohur për efektet e saj afrodiziake , është bërë embëlsira e  preferuar e të dashuruave.
Por nuk mund të ketë vetëm kaq, ka edhe shumë zgjedhje e ide interesante  Në vitet 1800 kutia e para e çokollatës e dedikuar ditës së Shën Valentinit është prezantuar nga Richard Cadbury. Çdo vit më shumë se 35 milion çokollata (vetëm në USA) në formën e zemrës shiten vetëm në këtë ditë.

 Ide Dhuratash sugjeron: SHPORTAT VALENTINE 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Por nëse doni që të shtoni dhe diçka tjetër në festimin e kësaj ditë, www.idedhuratash.al sjell disa sugjerime të tjera interesante për dhuratën që mund t’i bëni personit tuaj të zermës.

Varëse celësi prej druri, me tekstin që ju dëshironi të vendosni aty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Një kolazh artizanal me inicale, data dhe detaje të tjera.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Setin Happy Valentine 

Një filxhan i mbushur plot me raffaello , shoqëruar me Zilen e vogel “Ring for Kiss”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mbajtëse shishe për verën ” Çifti i lumtur” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Të gjitha këto , por edhe ide të tjeta (shikoni këtu) mund t’i porosisni online në www.idedhuratash.al . Ose me mesazh në Facebook dhe Instagram, gjithashtu edhe në nr e telefonit: +35544507474.

Kush është më i mirë Iphone 8 apo Samsung S8
“Një rrëfim për dashurinë...” Dhurata romantike për Shën Valentin

+ There are no comments

Add yours